NE hitimo s siliranjem koruze

NE hitimo s siliranjem koruze

Živinoreja, Travništvo in pašništvo, Poljedelstvo  | 
Koruza sama zbira najmanjše kapljice vode.  foto: T. Pevec

Koruza sama zbira najmanjše kapljice vode. foto: T. Pevec

 

Koruza na našem območju kaže zelo različno sliko. Od suhe do zelene.

Kdaj je pravi čas za siliranje? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kmetovalcem svetujemo, da naj redno pregledujejo koruzne njive in občasno določijo vlago s sušenjem cele koruzne rastline. Ko bo imela cela rastlina sušino med 300 in 400 g na kg, je optimalni čas za žetev.

Kjer je koruzni storž kolikor toliko razvit, se ravnamo po njegovi zrelosti, drugače pa preverjamo količino vode v steblu. Iz stebla NE sme kapljati, saj bo potem mokra in kisla silaža.

 

Kako določimo vlago v koruzni rastlini?

Tri povprečne koruze na drobno zrežemo in odtehtamo vzorec za sušenje. Lahko vzorec delno posušimo na soncu, na to še na temperaturi 60 stopinj. Stehtamo suh vzorec in iz razlike v teži izračunamo sušino v vzorcu, ki smo ga dali sušiti. V vzorcu je še vedno nekaj vlage, ki jo zanemarimo.

 

 

 

mag. Tatjana PEVEC

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Trženje in promocija

Podeželje v mestu Ljubljana 11. maj

11. 05. 2024 ob 08:00

Pogačarjev trg, Ljubljana

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije dogodke Podeželje v mestu že od leta 2005 pripravljamo z željo, da se gospodarji kmetij predstavijo prebivalcem in obiskovalcem Ljubljane. Sporočilnost ponudbe s kmetij, njen odnos do okolja in tradicije ter njena kulturna in družinska identiteta je to, kar zanima in ceni sodoben potrošnik. Vabimo k sodelovanju!