- KGZ Celje
- Ekološko kmetijstvo
- Aktualno
Aktualno
Aktualno



































Uveljavljanje nadomestila za odpravo škode zaradi zlate trsne rumenice
Objavljena so navodila za vinogradnike za uveljavljanje nadomestila za odpravo škode zaradi zlate trsne rumenice na okuženih območjih


Poletno sajenje solatnic
Za uspešno poletno sajenje solatnic v času, ko je dan poletno dolg in je običajno vroče, je potrebna večja pozornost najprej v izboru vrste solatnic (radič, endivija, glavnata solata, motovilec…), potem sorte in kakovostne sadike s koreninsko grudo. Pomembno pri tem terminu pridelave je preprečevati nepotreben stres, redno namakati, senčiti in poskrbeti za pogoje dobrega razvoja in rasti posajene solatnice, da dosežemo cilj pridelave, ki je spravilo solatnic ob koncu poletja in v celotni jeseni.








Ekološko kmetovanje kot razvojna priložnost kmetij
Ekološko kmetovanje je način kmetovanja, kjer se celostno dopolnjujeta rastlinska pridelava in reja živali in s tem sledenje naravnim metodam in kroženju snovi v naravi. Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri ter uveljavljanje načela dobrobiti živali
Prvi in osnovni pogoj za vstop v sistem ekološkega kmetovanja in tudi za pridobitev finančnih podpor je prijava v kontrolo ekološkega kmetovanja pri eni od kontrolnih organizacij. Skrajni rok za prijavo v sistem kontrole je do 31.12 tekočega leta za prihodnje leto.

















Analiza in oddajanje vzorcev za Nmin test 2023
Vabimo pridelovalce poljščin, hmelja in zelenjave, da za potrebe določitve razpoložljivega dušika v tleh ali rastlinah pred dognojevanji opravite hitre talne in rastlinske Nmin teste. Vključeni v KOPOP_NV ne pozabite na obveze v nekaterih operacijah, kjer so Nmin testi obvezni pred dognojevanji kmetijskih rastlin.



Napotki vlagateljem pred vnosom zbirnih vlog za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike za leto 2023
Z 31. 3. 2023 se je pričela oddaja zbirnih vlog za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike za leto 2023, ki bo trajala do 10. 7. 2023. Zbirno vlogo lahko vlagatelji oddajo sami v elektronski sistem Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja ali za vnos pooblastijo svojega kmetijskega svetovalca in vnos opravijo na eni od izpostav kmetijske svetovalne službe.






Do kdaj veljajo prepovedi gnojenja z organskimi in mineralnimi gnojili ob koncu zime?
Zaradi splošnih in časovnih omejitev je potrebno v od začetka februarja z gnojenjem še počakati vsaj do sredine februarja in kasneje do začetka meseca marca, ko bo potrebno biti še posebej preudaren ob odločitvi, kdaj je za vašo njivsko površino primeren čas za prva gnojenja, tako z dovoljenimi organskimi gnojili, kot tudi z mineralnimi gnojili, ki vsebujejo dušik.

Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin
Konec leta 2022 je izšla brošura Zbirka tradicionalnih sort sadnih rastlin, ki smo jo pripravili na Kmetijsko gozdarskem zavodu Celje. Zbirka obsega kar 169 sort sadnih rastlin iz travniških sadovnjakov.
























Sporočanje višje sile zaradi suše v letu 2022
Kmetijska gospodarstva, ki zaradi posledic suše v letu 2022 ne morejo izpolniti zahtev ali obveznosti za ukrepe kmetijske politike, ki so jih prijavila na zbirni vlogi za leto 2022 oziroma v vlogi na javni razpis, morajo sporočiti višjo silo. V navodilih v prilogi je obrazloženo, kdaj in kako uveljavljati primer višje sile zaradi suše.





Kako ukrepati po toči?
V zadnjih dneh je po različnih delih Slovenije klesti toča. Pripravili smo nekaj kratkih priporočil kako ukrepati na kmetijskih zemljiščih in v posameznih posevkih prizadetih od toče.












Redna usposabljanja iz ukrepa ekološko kmetovanje za leto 2021
Vsak, ki se je vključil v ukrep ekološko kmetovanje iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014-2020 (ukrep EK), se mora vsako leto trajanja obveznosti za ta ukrep udeležiti brezplačnega šesturnega nadaljevalnega usposabljanja. Do 15.2.2022 bodo na območju Slovenije izvedena nadaljevalna izobraževanja in eno osnovno izobraževanje. Z udeležbo na enem od izbranih usposabljanj boste zadostili zahtevi po vsakoletnem 6-urnem usposabljanju, tokrat za leto 2021.




Obvezno usposabljanje - ukrep Dobrobit živali, govedoreja za leto 2021
Če se še niste prijavili na spletno izobraževanje preko povezave, ki ste jo prejeli v SMS sporočilu, se prijavite tukaj: https://forms.gle/nBzjvt4NWYo4zzHg6.





Tretje dognojevanje žit
S tretjim dognojevanjem z dušikom vplivamo na intenzivnost asimilacije v žitnih rastlinah in s tem izboljšamo tvorbo beljakovin v nastajajočih žitnih zrnih. Rezultat zadnjega dodajanja dušika v pridelovalni sezoni bo ob žetvi zagotovo obrodil sadove dela. Pšenično zrnje bo vsebovalo več beljakovin, kar bo v primeru odkupa lahko rezultiralo v višjih odkupnih cenah žitnega zrnja.





















